
System oceniania gier komputerowych
Zapewne każdy z nas zauważył, na pudełku swojej nowo nabytej gry, wymagania dotyczące wieku jaki powinien posiadać użytkownik danej gry. Nie inaczej jest w przypadku gier na pierwszą konsolę PlayStation. Co ciekawe wymagania te mogą być różne dla danej strefy świata, bądź nawet kraju. Poniższa grafika ilustruje wykorzystanie poszczególnych systemów klasyfikacji w odpowiednich krajach. Kraje zaznaczone różnymi kolorami korzystają z różnych systemów.
Czasami zdarza się, iż konkretna gra objęta jest dwoma systemami klasyfikacji (np. gry zakupione w Niemczech objęte są systemem ELSPA oraz USK). Dla polskiego użytkownika najistotniejsze systemy to:
- ELSPA (Wielka Brytania) w przypadku gier zakupionych w Europie (PAL),
- ESRB (USA oraz Kanada) w przypadku gier sprowadzonych z USA (NTSC),
- USK (Niemcy) w przypadku gier kupionych w Niemczech (gry te objęte są dodatkowo systemem ELSPA).
Porównanie poszczególnych systemów przedstawione zostało w poniższej tabeli.
Do roku 2002 stosowane były oznaczenia systemu ELSPA, później wprowadzono system PEGI, który używany jest do dnia dzisiejszego. Z racji tego, iż większość gier na pierwszą konsolę PlayStation jest już dość wiekowa (premiera w latach 1994-2002) to właśnie z oznaczeniem ELSPA najczęściej się spotykamy przy zakupie gier na PS1. Pomiędzy 1994 i wiosną 2003 ELSPA dobrowolnie oceniała gry komputerowe wydawane w Wielkiej Brytanii, które nie otrzymały żadnej oceny organizacji BBFC. Oceny, które przyznawała to 3+, 11+, 15+ i 18+.
USK według niemieckiego prawa może także negocjować z producentami zawartość gier. Jeśli producent zgodzi się ocenzurować swój produkt sprzedawany na rynku niemieckim, może to uchronić grę przed wpisaniem jej na czarną listę. Przykładem jest Grand Theft Auto od części trzeciej wzwyż, w którym np. usuwa się możliwość odstrzeliwania głów, pewne bronie oraz ich specjalny wpływ na postacie, zmniejszono przelewaną ilość krwi, niemożliwe jest wykonywanie pewnych misji.
ESRB to amerykańsko-kanadyjska organizacja utworzona w 1994 przez Interactive Digital Software Association, której zadaniem jest ocenianie zawartości i wyznaczanie granic wiekowych dla wydawanych w USA gier komputerowych i wideo. Oceny ESRB mają zastosowanie we wszelkich materiałach promocyjnych gier oraz na ich opakowaniach, gdzie wyświetlane jest specjalne oznaczenie mówiące o tym, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest dana gra. Ponadto, opis zawartości gry wydawany przez ESRB oznacza czego można się spodziewać po danej grze. Chodzi tu o sceny nadużyć seksualnych, przemocy, czy wulgaryzmy.
Oceny ESRB to znaki alfanumeryczne, które dają się rozszerzyć do pełnego opisu danej grupy wiekowej. Po roku 1997 grupę Kids to Adults (KA) zastąpiono nową grupą: Everyone (E). Wpisy w encyklopedii gier PS1 uwzględniają zarówno stare (gdy gra swoją premierę miała do 1997 roku) jak i nowe oznaczenia.
źródło: wikipedia
autor: whizqud



Na zamieszczonym fragmencie zdjęcia okładki tylnej (Crash Bandicoot), zauważyć można oznaczenia systemu ELSPA oraz USK. Mimo, iż gra nie różniła się zawartością w Niemczech i innych krajach europejskich otrzymała ona inny próg wiekowy.
USK jest umocowany prawnie w niemieckiej ustawie o grach komputerowych. Ustawa ta zakazuje dystrybucji jakichkolwiek gier, które nie otrzymały oceny w skali tej instytucji, lub którym ta instytucja odmówiła przyznania jakiegokolwiek stopnia. Przykładem jest Manhunt czy Gears of War. Ustawa nakłada na dystrybutorów obowiązek zakazu sprzedaży gier oznakowanych przez USK czerwonym znakiem (dozwolone od 18 lat) nieletnim – kupujący musi pokazać dowód osobisty. USK dodatkowo automatycznie daje ocenę 18+ grom, w których występuje symbol swastyki (dostępny jedynie dla danych historycznych) i to niezależnie od innych wartości występujących w grach komputerowych oraz znaczenia swastyki w nich.
